Nehezen feltehető kérdésekre nehezen adható válaszok. Viszkető feszengés keríti hatalmába Koronczi Endre Hard to ask... Nehezen feltehető kérdések... című kiállítására érkezőket.
Koronczi vizuális pszichotúrára invitál bennünket, ha vállaljuk a kockázatot és hagyjuk magunkat bevonódni, illetve engedünk annak a rossz előérzetnek, hogy lelkünk labirintusában fogunk elveszni. Az alkotó érzékeny témákat érintő kérdéseit javarészt videók, fotók és hanghatások útján teszi fel, azonban mégsem a saját maga adta válaszok, hanem a szemlélő reflekciói által válik igazán érdekes és mesterkéletlen, kötetlen diskurzussá.
A kiállítás központi témája egy közveszélyes szó: a szeretet körül mozog, erre hangolva nyitotta meg Karafiáth Orsolya és Legát Tibor provokatív kettőse a tárlatot. A páros magánéleti kérdezz-felelek játéka során a felek ejtettek néhány vércseppet, mely tragikomikumát a kivetítőn tálalt duplikált élő adás, az önvideózás sokszorozta meg.
Megkerülhetetlen kérdések merülnek föl a kiállított anyag kapcsán, minden, amit elsunnyogunk, amitől feszengünk, amit nem merünk megkérdezni és amit nem merünk megválaszolni, s vele együtt a félrenézések, a kínosság, a hajunkba túrás esetlen mozdulata. A kérdésfelvetés létjogosultsága éppúgy megragadható aktualitásában, mint örökérvényűségében: lélek és test, nyilvánosság és intimitás, magánélet és művészet, az életpálya különböző szakaszaihoz kapcsolodó képzetek, a társadalmi és személyes kontroll kusza viszonyrendszere.
Koronczi Endre egyebek mellett a férfi és női szerepek átértelmeződését boncolgatja saját neménekszemszögéből, ezzel engedve utat - az első meghökkenésen túl - a téma újrakonstruálásához. Ugyanaz a nyíltság köszön vissza a legextrémebb videókban, melyekben Koronczi hölgyeket kér meg szerelmi vallomásra. Zavarba ejtő két ember beszélgetésébe belehallgatni, s ezt csak tovább fokozza a látvány: a kérdező és kérdezettek árulkodó gesztusai, hanghordozása. Mit érnek azonban jelen vekengéseink, ha száz év múlva már senki nem él a mai válaszadók közül? Hogyan adjuk át generációról generációra a nehezen feltehető kérdésekre adható lehetséges feleleteket? Meddig szavatosak? Fogyaszthatóak-e a lejárati határidőn túl?
A kérdésfeltevés és válaszadás nehézségét és egyben legfőbb buktatóját a hitelesség problémája adja. Semmi nem objektív: a kérdező és a válaszadó érintettsége rövidre zárja a kört, s ahogyan a művészet összefonódik a magánélettel, úgy egyszeriben sokkal tágabb kontextusba helyeződnek az akár pszichológiai kísérletnek nevezhető felvételek.
Voltaképpen mit keres egy sárga repülőgép a MODEM falában? Vajon tényleg baleset történt vagy a gondolkodásmódunkban kell-e kényszerleszállást végrehajtani? A beékelődött kisrepülő egyfajta felkiáltó jel, lehetőség a „nagy kérdések” csípőből történő megválaszolása helyett a válaszok újragondolására. Erre a provokációra a hagyományokhoz ragaszkodó cívis létnek, meglehet, szüksége van, de vele együtt azoknak is, akik számára az önreflexió ördögtől való foglalatoskodás.
Kurátor: Csizmadia Alexa
A kiállítás megtekinthető 2011. április 30 – július 10. között a MODEM-ben.
4 megjegyzés:
Ildike írta...
No, ez nem lehetett semmi, pláne a megnyitó témázgatás...
Igazi csemege a "szihológija", de akár csak a párkapcsolatok iránt érdeklődőknek (tehát kábé mkinek)!
2011. május 4. 12:16
Kitáruló világ írta...
Igen, sőt, azt mondanám, kötelező program legyen a kiállítás minden helyinek és ide látogatónak!
2011. május 4. 12:23
Zsu írta...
Már olvastam a MODEM honlapján a kiállításról, de semleges kategóriába tettem. Az írásod után viszont nagyon kíváncsi lettem rá :D Ha a kiállítás is van olyan érdekes, mint a szöveged... ;)
2011. május 4. 16:42
Kitáruló világ írta...
Örülök, ha felcsigáztam az érdeklődésedet! :)
A kiállítás az a lélekben túrkálós fajta... (ezért is) szeretjük! :)
2011. május 4. 16:50 |