home //////// projekt //////// alaprajz //////// kiállítás //////// szövegek //////// HAQ munkablog //////// koronczi //////// köszönet
 
     
 
 

Csizmadia Alexa
Fortevideo

 
-

intro

Csizmadia Alexa katalógusszöveg

Drága Marjukka

Nehezen feltehető kérdések

SelfEnemy

Work in Progress

ForteVideo

-

Somogyi Zsófi:
Endre a MODEMben a szeretetről beszél

-

Valaczkay Gabriella:
Koronczi kisrepülője egy nappal Osama halála előtt csapódott a MODEM-be

-

Csatlós Judit: Résztvevő megfigyelés a családban

-

Csonka Lívia
Debreceni kultúrlét és egyéb hívságok

-

Debreceni Boglárka:
Repülési kézikönyv 2.

-

A ForteVideo egy black box környezetben megjelenő videokompozíció, melynek tíz monitora sarkánál függesztve lóg a térben a néző szemmagasságában. A rövid videoloopokon megközelítőleg életnagyságban Koronczi arcát látjuk, aki mintha nem is a kamerával kommunikálna, hanem egy tükörben vizsgálná saját magát, miközben grimaszaival mintha démonokat űzne ki testéből. Az arc mimikája a test korlátaira és a halandóságra utal, miközben a testből hangok szakadnak fel: egy ismeretlen nyelv foszlányai.

A test nem elválaszt a világtól, hanem a világba hatolás, a megtapasztalás eszköze, a társadalomba testünk által ágyazódunk be, a nyelv pedig a világban létezés eszköze. Saját testünkhöz való viszonyunk szükségszerűen intim, mégsem ismerhetjük meg teljességében. A testünkön kívüli létet nem tapasztalhatjuk meg, csak a klinikai halál állapotában, bizonyos drogok hatása alatt, esetleg álomban, mindezek azonban aligha nevezhetők a szó szoros értelmében vett megtapasztalásnak. Testünk kitér megismerési kísérleteink elől. Koronczi ForteVideoja mégis erre tesz kétségbeesett kísérletet, a hang mintha élesen a bőr alá akarna hatolni, a mélyről felszínre hozva valamit. A pszichoanalitikus egyik „munkaeszköze” a provokatív csend, ami űrt teremt. A páciens ebbe az űrbe vetíti ki önmagát, hogy aztán az analitikus segítségével egyszerre kívülről és belülről megszemlélje. Koronczi munkája is egyfajta pszichoanalitikai értelemben vett önvizsgálat és én-konstrukció. A provokatív csendet a kamera indítása teremti meg.

A saját ego vizsgálata a videoművészet úttörőit, Vito Acconci és Bruce Nauman munkáit idézi. Rosalind Krauss úgy fogalmazott, hogy az ego megragadása – az önmagát körülvevő testé és léleké – mindenütt jelen van a videoművészet szövetében.*

A kiállításon a hangnak itt van a legkitüntetettebb szerepe, ha például csukott szemmel próbálnánk befogadni az installációt, egy hangszoborként is értelmezhető munka maradna vissza.

Az egyes videók térbeli elhelyezése a térben való mozgást feltételezi. Mintha egy erdőbe mennénk, besétálunk Koronczi legszemélyesebb titkaiba.

 
     
home
 
Új projektek
Rekonstrukciók
Dokumentációk
Régebbi művek
 
next